Zvyšte cenu nemovitosti díky Home stagingu (2. díl)

Sdílejte video:

Příprava před prodejem

Když prodáváte auto, tak ho nejprve vysajete, umyjete a naleštíte. První dojem musí být přece perfektní. U prodeje nemovitosti to platí dvojnásob. A protože prodej je o stovkách malých krůčků, kde u každého potřebujete sbírat plusové body, nepodceňujte jeho přípravu.

Pozemek

 • Zkontrolujte hranice pozemku a vykolíkujte jeho rohy.
 • Zbavte se přerostlé trávy a náletových křovin.
 • Opravte plot či vrzající branku.
 • Ostříhejte stromky, živý plot a vytrhejte uschlé květiny.
 • Zajistěte aktuální územní plán a regulativa obce.
 • Ověřte kapacitu sítí a možnosti napojení (stavební úřad, předseda, správci sítí).
 • Získejte údaje z povodňové mapy (internet, pojišťovny).

Připravený pozemek vždy působí lepším dojmem. Ať už to jsou polnosti, zahrada nebo stavební parcela. Zájemci se tam mohou projít, v pohodě změřit vzdálenosti, podívat se na okolí a pokochat výhledem.

Z praxe:

Při zajišťování formálních podkladů pro kupujícího vlastník zjistil, že část pozemku využívá soused a postavil si tam kamenný plot. Nechtěně mu zabral stovky metrů čtverečních, které mu nepatřily. Kdyby si toto ověřil dopředu a byl na to připraven, nemusel ztratit kupce, kterého v tu chvíli měl. Jednání s vlastníkem se mu totiž začalo zdát méně seriózní, řešení v nedohlednu a ztráta důvěry vedla k odstoupení od rezervační smlouvy. Předcházejte těmto nepříjemným okolnostem, než vůbec vzniknou. Překontrolujte si všechna fakta na pozemku i na katastru.

Dům

 • Zvelebte prostor před samotným domem.
 • Upravte předzahrádku a vstup do domu.
 • Ukliďte v garáži a zahradním domku.
 • Posekejte zahradu, prostříhejte křoví a vysaďte nové květiny.
 • Odvezte staré krámy ze sklepa, z půdy a přestěhujte přebytečný nábytek.
 • Přesuňte nepoužívané věci do krabic.
 • Opravte zatékající střechu.
 • Zpřístupněte všechny místnosti, sklepy či přístavky.

Pokud se bavíme o starším domě, doporučoval bych ho kompletně vyklidit. Kontejner a brigádníci vám s tím určitě rádi pomohou. Při vyklízení můžete navíc najít hotové poklady. Místnosti vymalujte na bílo. Tím celý objekt prosvětlíte a zakryjete malé prasklinky či mastné fleky.

Jedná-li se o obydlený dům, zvažte výmalbu a vykliďte část svých nepotřebných věcí. Můžete to pojmout třeba jako přípravu na stěhování. Čím více volného prostoru, tím lépe.

Z praxe:

Můj známý se na mne obrátil s tím, že mám volnou ruku v rámci prodeje jeho rodinného domu, kde žil se svou rodinou. Přesvědčil jsem ho, že dům prodáme formou Open House (dne otevřených dveří), ale že by bylo dobré dům trochu „odlehčit“ od všech věcí a přebytečného nábytku. Vzal si to k srdci. Za 14 dní mi oznámil, že přestěhovali 30 velkých krabic do garáže a rodina se na 14 dní přestěhuje k tchýni. Vymalovalo se, obstarali jsme vhodné dekorační doplňky, přesunuli nábytek a začalo se prodávat. Dům byl k nepoznání a týden po první prohlídce byl rezervován za plnou cenu. Příprava se vyplatila. Podařilo se nám podstatně vylepšit dojem z domu oproti konkurenčním nabídkám a dosáhnout vyšší prodejní ceny.

Byt

 • Obstarejte si přístup do všech společných prostor v domě.
 • Sežeňte zápis z poslední členské schůze.
 • Zjistěte výši naspořených peněz ve fondu oprav, a jak s nimi bude naloženo.
 • Od předsedy zjistěte, kdy se co přesně opravovalo a co je dalšího na seznamu oprav.
 • Domluvte se s hlučnějšími sousedy, aby po dobu prodeje byli o něco tišší.

Z praxe:

Pokud máte všechny věci připravené, nemusíte s tím následně ztrácet čas a kupující to budou brát jako dobrý signál. Můžete tak výrazně urychlit jejich rozhodování. Když věci zjišťujete až posléze, prvotní euforie se u zájemců postupně snižuje. Nakonec mohou koupit jiný byt, popřípadě si celou koupi rozmyslet.

Home staging

Home staging je příprava bytu k nafocení a prohlídce. Po provedení stagingu se váš byt stane atraktivnějším pro více zákazníků. Cílem je zlepšit celkový dojem při samotné prezentaci a tím zvýšit prodejní cenu i zkrátit dobu prodeje.

Odosobnění

Člověk by se neměl cítit jako u někoho na návštěvě. Odstraňte osobní fotografie, náboženské symboly, kartáčky na zuby a další věci osobní potřeby. Vytvořte dojem hotelového pokoje, který je univerzální a přitom velice útulný.

Domácí zvířata

Každý není milovníkem zvířat a nemusí mít s životem s nimi pozitivní zkušenosti. Ukliďte psí pelechy, misky na žrádlo, klece s morčaty nebo kočičí záchod. Při focení budou stejně překážet a při prohlídkách jakbysmet. Psa vezměte na procházku nebo dejte kočku sousedovi na hlídání.

Otevřený prostor

Jak na fotografiích, tak při prohlídkách je dobré mít co nejvíce volného místa na plochách i v prostoru. Přebytečný nábytek schovejte do komory, květinovou džungli dejte na zahradu, ukliďte všechno z kuchyňské linky a chodeb.

Prázdné nemovitosti

Místnosti bez nábytku vypadají menší a prostory stísněnější. Mnoho lidí si nedokáže představit, kolik místa tam ve skutečnosti je a může se jim to jevit malé. Doporučuji si přechodně nábytek vypůjčit například od home-stagera. Vkusným nábytkem a doplňky rozzáříte prázdný dům a zájemci budou s chutí chodit na prohlídky.

Drobné úpravy a opravy

Opravte kapající kohoutky, natřete otřískané zárubně, vyměňte prasklé žárovky nebo je rovnou nahraďte za silnější. Nákladné rekonstrukce se určitě nevyplatí (pokud nejste majitel stavební firmy), ale drobnými úpravami můžete zlepšit celkový dojem z vašeho domu. Vymalujte, dotáhněte kliky, kupte novou lištu nebo vydrhněte sprchový kout od vodního kamene.

Potřebujete poradit?

Máte jakýkoliv dotaz? Ozvěte se mi, rádi vám sdělím veškeré informace týkající se realitního světa…

Realitní praxe od roku

2009

Držitel mezinárodního ocenění

Jsem na sociálních sítích.
Sledujte mě...