Realitní párty skončila, avšak apokalypsa se nekoná

Sdílejte článek:

Mnoho lidí se na mě obrací s dotazem, jak si vede realitní trh.

Pokud jsme doposud jeli na pomyslné dálnici rychlostí 200 km/h, tak jsme nyní zpomalili na maximální povolenou rychlost. Léta vnímám, že trh je nezdravě přehřátý a nyní se vrací do normálních kolejí.

Schůzky se přesunuly i prohlídky se odkládají na později. To je jediná změna, která mě, realitního makléře, potkala. Mám nyní více času na dokončení online programů a vychytávek, které Vám přinesou zajímavé informace novou formou.

Je pravdou, že mnoho kupujících spekuluje, zdali mají čekat pár měsíců navíc na příhodnější dobu. Může se objevit prodávající, který bude rychle potřebovat cashflow, a může za trochu výhodnějších podmínek prodat svou nemovitost. Nicméně nebude jich spousta.

Banky jsou ochotny odložit splátky hypoték, ministerstvo financí rovněž umožní posunout podání daňového přiznání. Kdo může, pomáhá svému okolí a to je správně.

Jedinou výjimkou jsou zatím krátkodobé pronájmy typu AirBnB, které bohužel ztrácí na výhodnosti. Hlavně ve velkoměstech a turisticky zajímavých lokalitách jsou prázdné termíny až do začátku léta. Turisti nepřichází a dlouho ještě nebudou. Tyto byty si lidé pořídili za méně výhodných podmínek, protože počítali se zajímavým ziskem z pronájmu, který jim to měl vykompenzovat. O ten bohužel teď přišli.

Pokud tato situace s krátkodobými pronájmy potrvá delší dobu, může to vést ke 2 věcem:

  • Více bytů se dostane na klasický trh dlouhodobého pronájmu. Více bytů = nižší konkurenční ceny.
    10 – 20 % bytů může jít do prodeje, což by příjemně doplnilo probraný trh.
  • Virus nevirus, v Brně pořád nemáme nový územní plán, stavební zákon stále nic neurychlí, takže bytů je pořád nedostatek.

 

Příklad z praxe:

Před pár týdny jsem prodával obyčejný byt 3+1 v panelovém domě. Díky precizní marketingové strategii, videím, propagaci na sociálních sítích, se mi podařilo sehnat hned 71 zájemců. Polovina přišla na prohlídku, dostali jsme cca 10 cenových nabídek. Pokud bych ho prodával nyní, čísla by byla asi poloviční.

Uvidíme, co nám další dny přinesou, apokalypsu bych ale rozhodně neočekával.

 

Pomohu i s vaší nemovitostí

a vyjednám vám nejlepší podmínky

57 %

Prodaných nemovitostí za vyšší cenu

11 %

Průměrné navýšení ceny nemovitosti

TOP 20

Nejlepších makléřů RE/MAX

Další příspěvky