Nový občanský zákoník – sousedské vztahy, pojmy

Sdílejte článek:

Stavba bude součástí pozemku

Do konce minulého roku platilo, že budova byla oddělená od pozemku. To znamená, že existovaly dva listy vlastnictví. Nyní se slučuje stavba a stává se součástí pozemku. Když budete převádět pozemek automaticky, převedete i veškeré stavby na něm.

V případě, že postavíte stavbu na cizím pozemku, bude součástí této parcely. Pro případ, kdy se domluvíte a budete stavět na cizím pozemku, uzavřete smlouvu o právu stavby.

Přestavek

Tento pojem řeší situaci, kdy třeba při špatném zaměření postavíte část stavby na cizím pozemku. Podle nového zákona by měla tato část patřit vlastníkovi pozemku.

Pro tuto situaci vnikl pojem přestavek. Ten naopak parcelu pod stavbou přesouvá stavebníkovi. Zákon myslí i na tyto situace a bude zohledňovat zastavění v dobré víře a podobně.

Mimořádné vydržení

Nový občanský zákoník zavedl pojem mimořádné vydržení. To znamená, že po 20 letech, i přestože neexistoval nabývací titul, a vy jste se v dobré víře starali o nemovitost, máme právo na její vlastnictví.

Klasický pojem vydržení se neztratil. I zde platí, že po 10 let užívání nemovitosti v dobré víře, připadne Vám. Pokud ovšem máte dokumenty, ze kterých jste se domnívali, že je Vaše.

Potřebujete poradit?

Máte jakýkoliv dotaz? Ozvěte se mi, rádi vám sdělím veškeré informace týkající se realitního světa…

Realitní praxe od roku

2009

Držitel mezinárodního ocenění

Jsem na sociálních sítích.
Sledujte mě...

Další příspěvky