Jak prodat nemovitost 4. díl – Právní stav

Sdílejte článek:

Kontrola listu vlastnictví – LV

Před samotným prodejem se nejdříve podívejte na list vlastnictví a zkontrolujte právní stav. Získáte ho na katastru nemovitostí, poště nebo dnes už i online na webu (tím nemyslím omezený náhled, ale kompletní výpis po platbě kartou). Překontrolujte všechny oddíly, jestli náhodou nedošlo k nějaké změně, která by Vás mohla překvapit.

Z praxe:

Majitel se na mě obrátil s prodejem bytu. Při bližším zkoumání jsem zjistil, že na listu vlastnictví má exekuci, o které ale nic nevěděl. Kontaktovali jsem proto exekutorský úřad a celou situaci musel řešit. Jednalo se o neoprávněnou exekuci, která se promítla na všechny jeho nemovitosti. Měsíce jsme zjednávali nápravu celé situace, která byla pouze omylem daného exekutora.

Vyřešení nesrovnalostí před prodejem

Lepší je situacím předcházet, než je posléze řešit ve shonu a nepřipravenosti. U zájemců budete sklízet plusové body pouze tehdy, budete-li mít všechno vyřešené, nachystané či připravené řešení.

Zrušení starých zástav, břemene dožití,…

Některé věci člověk odkládá, protože ho netíží, nebo ho stojí peníze. Před prodejem je žádoucí tyto věci vyřešit a uvést je na pravou míru.

Z praxe:

Známí prodávali byt a již několik let měli splacenou hypotéku. Z listu vlastnictví však zástavní právo nezmizelo, protože banka s nimi nedotáhla výmaz do konce. Při prohlídkách tvrdili, že byt je čistý jako lilie. Vážnější zájemce si zašel na katastr a zjistil, že mu neříkají úplnou pravdu. Svou nedůsledností si snížili důvěryhodnost a vyjednávací pozici pro další jednání. Zbytečně.

Jakub Hrbáč

Realitní makléř Brno

+420 733 679 941
[email protected]

Jsem certifikovaný realitní makléř z Brna. V oboru pracuji již od roku 2009 pod úspěšnou mezinárodní firmou RE/MAX . Moji klienti se na mě obracejí především když chtějí prodat či pronajmout nemovitost, nebo naopak když hledají ideální bydlení a výhodnou investici.

Kromě pronájmu, koupě a prodeje nemovitosti v Brně a okolí se na mne můžete obrátit také jako na odhadce nemovitostí. Na základě svých dlouholetých zkušeností a analýz realitního trhu pro vás vypracuji profesionální odhad tržní ceny nemovitosti, který je vhodný například při prodeji nemovitosti, nebo pro dědická řízení.

Potřebujete poradit?

Máte jakýkoliv dotaz? Ozvěte se mi, rádi vám sdělím veškeré informace týkající se realitního světa…

Realitní praxe od roku

2009

Držitel mezinárodního ocenění

Jsem na sociálních sítích.
Sledujte mě...

Další příspěvky