Jak prodat byt s hypotékou?

Sdílejte článek:

Prodej bytu s již existující zástavou je dnes už běžnou záležitostí. Vlastní statistiky mi říkají, že pouze 2 z 15 kupujících mají hotovost a tudíž nezatíží nemovitost žádným zástavním právem banky. Nenechte se ovšem zmýlit, může se totiž jednat o složitý proces, který nabídne více variant. Která je ta nejvýhodnější?

Statistika

Průměrná doba splatnosti hypotéky je 23 let, přičemž rozvodovost držíme na hranici 50%. V rámci vypořádání majetku může dojít k jeho prodeji právě se zástavním právem vůči bance. Naštěstí se nejčastěji setkávám s prodejem bytu s hypotékou v případech, kdy se rozrůstající rodina stěhuje z menšího do většího. To je ta lepší varianta.

Ať už se z jakýchkoliv důvodů rozhodujete prodat nemovitost zatíženou bankovním úvěrem, myslete dopředu.

Sankční poplatky

Při sjednávání hypotečního úvěru jste si vybrali termín fixace. Pokud budete chtít hypotéku splatit dříve, počítejte s tím, že Vám banka vystaví sankci za předčasné splacení. Naplánujte si prodej bytu tak, abyste se vyhnuli zbytečným sankčním poplatkům a stihli to v termínu fixace.

Jak prodat byt s hypotékou?

Převzetí úvěru

Tato varianta je spíš výhodná pro prodávající, kteří se hypotéky jednoduše zbaví tím, že ji převedou na kupujícího. V dnešní době jsou podmínky bank mnohem výhodnější, takže na tuto variantu takřka nikdo nepřistoupí. Kupujícího navíc těžko napasujete do Vašich stávajících podmínek, bonity, atd. V praxi jsem to zkrátka ještě nezažil.

Refinancování

Řadím ho mezi nejběžnější způsob financování. Stávající úvěr se vyplatí novou bankou, která bude financovat kupujícího. V jeden moment se na prodávané nemovitosti objeví druhá zástava od nové banky. Díky tomu se uvolní prostředky na vyplacení starého úvěru, původní zástava se vymaže a zůstane pouze zástava nová.

Přesunutí zástavy na jinou nemovitost

Pokud máte jinou nemovitost, kterou můžete ručit, máte další možnost. Pokud ji banka vyhodnotí jako dostatečnou, můžete tzv. změnit předmět zástavy a tuto přesunout jinam. Tím pádem se zbavíte starostí a nemovitost prodáváte nezatíženou zástavním právem. Pak už je na Vás, jestli ji tam necháte či přesunete po čase opět jinam, třeba na nové bydlení.

Pokud uvažujete o prodeji bytu či domu se zástavou, můžeme se společně pobavit, která varianta pro Vás bude ta nejvýhodnější. Vysvětlím Vám celý právní postup a zbylé vyřizování můžete nechat na mně.

Pomohu i s vaší nemovitostí

a vyjednám vám nejlepší podmínky

57 %

Prodaných nemovitostí za vyšší cenu

11 %

Průměrné navýšení ceny nemovitosti

TOP 20

Nejlepších makléřů RE/MAX

Další příspěvky