Co nás čeká v roce 2015? A jaký byl vývoj realitního trhu?

Sdílejte článek:

Není tomu tak dávno, co jsme z médií četli zprávy o tom, že nemovitosti jsou na historickém dně. Úrokové sazby dolů už prostě nepůjdou, a ten, kdo nekoupil včera, tak prohloupil. Byl jsem vůči tomu trochu skeptický, protože denně čtu několik odborných článků, které si občas i protiřečí.

Udělal jsem si proto vlastní výzkum, bez emocí, pouze s čistými fakty. Dal jsem dohromady více než 130 prodaných nemovitostí v Brně a začal porovnávat.

Co nás čeká v roce 2015? A jaký byl vývoj realitního trhu?

Jiné statistiky se mohou samozřejmě lišit, protože vychází z nabídkových cen. Pro srovnání se můžete podívat na web Realitymix. Brněnské byty o velikosti 60 m2 se v průměru za rok 2014 nabízely za 41,380 Kč/m2, což je zhruba 13% odklon od konečné reality. A to jsou ceny v RE/MAXu včetně provize, takže rozdíl bude ještě o trochu větší.

Zajímavým ukazatelem je i rozdíl nabídkových cen s těmi prodejními. Vyčteme z toho, že nabídky ze sítě RE/MAX jsou již od samého začátku nabrány za reálných podmínek.

Je patrné, že meziroční nárůst jsme zaznamenali už v minulých letech. Vše naznačuje tomu, že to bude pokračovat i letos. Úrokové sazby jsou stále nízké a vábí klienty k výhodným hypotékám. Například 100% hypotéky jsou stále atraktivnější, a za výhodnějších podmínek, než tomu bylo v minulosti.

Pokud uvažujete o nákupu bytu, nemá smysl čekat. Dle mého názoru v roce 2015 levněji nebude. Prostor kde ušetřit vidím jinde. A to je právě ve vyjednávání o kupní ceně. Necháte-li se při koupi bytu zastupovat šikovným makléřem, který zná perfektně místní trh, může Vám ušetřit i stovky tisíc korun.

Potřebujete poradit?

Máte jakýkoliv dotaz? Ozvěte se mi, rádi vám sdělím veškeré informace týkající se realitního světa…

Realitní praxe od roku

2009

Držitel mezinárodního ocenění

Jsem na sociálních sítích.
Sledujte mě...

Další příspěvky