Co nás čeká v roce 2015? A jaký byl vývoj realitního trhu?

Sdílejte článek:

Není tomu tak dávno, co jsme z médií četli zprávy o tom, že nemovitosti jsou na historickém dně. Úrokové sazby dolů už prostě nepůjdou, a ten, kdo nekoupil včera, tak prohloupil. Byl jsem vůči tomu trochu skeptický, protože denně čtu několik odborných článků, které si občas i protiřečí.

Udělal jsem si proto vlastní výzkum, bez emocí, pouze s čistými fakty. Dal jsem dohromady více než 130 prodaných nemovitostí v Brně a začal porovnávat.

Co nás čeká v roce 2015? A jaký byl vývoj realitního trhu?

Jiné statistiky se mohou samozřejmě lišit, protože vychází z nabídkových cen. Pro srovnání se můžete podívat na web Realitymix. Brněnské byty o velikosti 60 m2 se v průměru za rok 2014 nabízely za 41,380 Kč/m2, což je zhruba 13% odklon od konečné reality. A to jsou ceny v RE/MAXu včetně provize, takže rozdíl bude ještě o trochu větší.

Zajímavým ukazatelem je i rozdíl nabídkových cen s těmi prodejními. Vyčteme z toho, že nabídky ze sítě RE/MAX jsou již od samého začátku nabrány za reálných podmínek.

Je patrné, že meziroční nárůst jsme zaznamenali už v minulých letech. Vše naznačuje tomu, že to bude pokračovat i letos. Úrokové sazby jsou stále nízké a vábí klienty k výhodným hypotékám. Například 100% hypotéky jsou stále atraktivnější, a za výhodnějších podmínek, než tomu bylo v minulosti.

Pokud uvažujete o nákupu bytu, nemá smysl čekat. Dle mého názoru v roce 2015 levněji nebude. Prostor kde ušetřit vidím jinde. A to je právě ve vyjednávání o kupní ceně. Necháte-li se při koupi bytu zastupovat šikovným makléřem, který zná perfektně místní trh, může Vám ušetřit i stovky tisíc korun.

Pomohu i s vaší nemovitostí

a vyjednám vám nejlepší podmínky

57 %

Prodaných nemovitostí za vyšší cenu

11 %

Průměrné navýšení ceny nemovitosti

TOP 20

Nejlepších makléřů RE/MAX

Další příspěvky