5 základních bodů před nákupem bytu

Sdílejte článek:

Nízké úroky a ceny bytů lákají v dnešní době mnoho lidí ke koupi. Ti, co otáleli, už hledají, ti co investují jakbysmet. Chuť se rychle rozhodnout a výhodně koupit má většina zájemců. Pokud patříte mezi horké hlavy, nemusíte dále číst. My si o Vás přečteme v rubrice „realitní poradny“ nebo v „černých ovcích“. A poučíme se. Tyto řádky jsou věnované těm rozvážným, kteří potřebují plán, radu a doporučení. Byt přece nekupujete každý den, že?

Ujasnit si, co opravdu hledám:

Lidé nejčastěji narážejí na zidealizovanou představu o tom, co chtějí vs. reálná nabídka. Zapamatujte si, že neexistuje ideální bydlení. Vždy je to otázka priorit a kompromisů. Jako makléř se svými klienty dělám seznam priorit a výhod. Jsou věci, na kterých trváme, a ty, u kterých jsme schopni udělat výjimku. Po chvíli můžeme totiž zjistit, že z původní představy bytu budeme nakonec stavět dům a naopak. Vy byste na to přišli třeba až po měsících hledání vysněného ideálu, který stále nepřichází.

Ověřit si skutečnosti:

Před tím, než Vám domluvím prohlídku, se pro jistotu zeptám na spousty dalších věcí. Mám výhodu, kterou Vy postrádáte. Makléř makléři řekne mnohem více, bez obalu a natvrdo. Šetřím Vám tímztracený čas zbytečnými prohlídkami. Z „útulného bytu“ se totiž může vyklubat předpotopní stav, pojem „slunný“ může mít mnoho odstínů šedi. O dispozici se v textu nemluví a ejhle, všechny pokoje jsou průchozí. Tak bychom mohli pokračovat. Z 10 zprvu zajímavých bytů Vás ve finále vezmu tak na 3. Ty by ale už měly stát za to.

Na prohlídku s odborníkem:

Pokud nejste architektstavař nebo domácí kutil, který již rekonstruoval mnoho bytů, jděte na prohlídku s někým, kdo Vám umí dát dobrou zpětnou vazbu. Osobně nevěřím tvrzení prodávajících, kteří říkají: „To je v pohodě, to vydrží léta.“, nebo „To Vám udělají za pakatel, to jenom taková drobnost.“. Může se totiž stát, že samotná rekonstrukce bude mnohonásobně dražší, než jste jako laici předpokládali, a na kterou Vám již nezbývají peníze. To ale zjistíte, až byt koupíte, převezmete a pozvete tam firmu k ocenění. Osobně jsem viděl stovky bytů a jsem schopen Vás alespoň upozornit na budoucí náklady, neduhy či investice, které Vás čekají.

Skryté hrozby:

Dobrá zpráva pro všechny kupující, špatná pro majitele. Skryté vady se prodloužily ze dvou na 5 let. Pokud se bavíme o vadách právních, tak tam to bohužel neplatí. Pokud si neověříte skutečnosti a slepě věříte tvrzení druhé strany, můžete se spálit. Nemusíte rovnou přijít o miliony, ale můžete ztratit čas,peníze za odhady, uteče Vám jiný byt, nebo budete dlouho čekat na podpis kupních smluv. A to jsou nepříjemnosti. Osobně těmto věcem předcházím a kontroluji LV (list vlastnictví), zdali k bytu patří i pozemek pod domem, jaká omezení vlastnického práva tam jsou, a jak to umíme vyřešit.

Finální rozhodnutí:

Našli jsme ho a jsme skoro u cíle. Máme za sebou skoro polovinu cesty – hledání a prohlídek. Teď nás čeká to nejobtížnější. Je to opravdu on? Na tuto otázku za Vás neumím odpovědět. Osobně jsem schopen Vám alespoň rozhodování značně ulehčit. Znám trh od roku 2009, mám přístup do unikátní databáze prodaných nemovitostí ke srovnání a bez obalu Vám ukáži všechna pro a proti. „Já Vám ukáži dveře, vstoupit už musíte Vy sami.“

Pokud patříte mezi ostřílené kupující nebo nevázané střelce, popřeji Vám mnoho štěstí. Jestli Vám ovšem opravdu záleží na budoucím bydlení, bezpečí transakce, financích a pohodě, zavolejte mi, rád Vám pomohu.

Potřebujete poradit?

Máte jakýkoliv dotaz? Ozvěte se mi, rádi vám sdělím veškeré informace týkající se realitního světa…

Realitní praxe od roku

2009

Držitel mezinárodního ocenění

Jsem na sociálních sítích.
Sledujte mě...

Další příspěvky