Písemná dohoda
S každým kupujícím by měla být podepsána rezervační smlouva, ve které se jasně stanoví podmínky obchodu. Doporučuji nechat složit i přiměřenou částku, která bude dostatečně motivační k následnému uzavření kupní smlouvy. Ústní dohoda je sice pěkná věc, ale u prodeje nemovitostí ji raději vždy uzavřete písemně.
Smluvní pokuta
Bez smluvní pokuty nemáte žádnou páku, kterou byste mohli použít na kupujícího, který by si to posléze rozmyslel. Vám mohla vzniknout škoda (koupě jiného domu, vystěhování se, …), kterou byste od něj následně složitě vymáhali. Aby byla smlouva vyvážená a každý účastník z toho mohl mít dobrý pocit, nastavte tam pokutu oboustrannou.
Do smlouvy si napište všechny podmínky, na kterých jste se ústně dohodli
Kromě ceny a termínu podepsání kupní smlouvy vám doporučuji sepsat všechny podmínky, na kterých jste se při prohlídkách dohodli. Mezitím uběhne spousta času a lidem se může v hlavě poplést, který kus nábytku tam měl zůstat, a který ne. Předejdete tím nepříjemným situacím, kdy si někdo „myslel“, že je to součástí kupní ceny a podobně.
Z praxe:
Lidé jsou různí a ne každý umí dodržet své slovo. O tom se přesvědčila i jedna má klientka, která se na mě po své zkušenosti s prodejem obrátila. Se zájemcem si padli hned do oka a prodeji bytu nic nebránilo. Mladý pár si začal vyřizovat hypotéku a nabídka se tím pádem stáhla z prodeje, ostatní zájemci se odřekli. Protože kupující řešilistoprocentní úvěr a neměli moc vlastních peněz, s majitelkou se domluvili, že nebudou platit žádnou zálohu.
Dny, týdny plynuly a majitelce se krátil čas. Kupující nejdříve o všem dění v bance informovali, ale časem se po nich slehla zem. Po mnoha dnech, sms a emailech se s nimi spojila. Kupující si během té doby našli jiný byt, lepší a tak trochu to zapomněli paní majitelce oznámit.