Realitní zákon chrání klienty až moc, tvrdí makléři

Sdílejte článek:

Takovýto titulek jste si mohli přečíst v Hospodářských novinách.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje nový realitní zákon, který zpřísní pravidla pro realitní makléře. Nyní jich na českém trhu působí okolo 15 tisíc. To nás řadí na první evropskou příčku v rámci počtu makléřů na obyvatele.

Pokud na realitním trhu chceme pozitivní změny, měli bychom globálně přijmout jasná a základní pravidla závazná pro všechny zprostředkovatele. Cokoliv takového tady momentálně chybí, a proto v realitách panuje totální chaos, kde si každý může dělat, co chce.

Nejžhavější témata realitního zákona jsou:

  • Úschova rezervačních poplatků

Tuto změnu bych přivítal nejenom já, ale určitě i všichni kupující. Ti ve většině případů skládají rezervační poplatky na běžné provozní účty realitních kanceláří. Zavedl bych povinné rozdělení účtů na depozitní a provozní. Tím pádem se v budoucnu nemůže stát, že by se kupující nemohl dostat ke svým penězům v případě nějakého problému. Například pokud dojde k úpadku realitní kanceláře a zablokování provozního účtu exekutorem. Nebo pokud se rezervace klientům z jakýchkoliv důvodů vrací, ale po zaplacení faktur a běžného provozu kanceláře už není, z čeho brát.

  • Vzdělání a praxe

Ekonomové a právníci by v oboru mohli pracovat hned bez dokládání praxe v oboru. Všichni ostatní si praxi dodělají nebo vystudují vysokou. Toto opatření povede k tomu, že v oboru budou pracovat převážně kvalifikovaní makléři. V nynější praxi stačí, aby kdokoliv bezúhonný a starší 18 let přišel na živnostenský úřad, zaplatil poplatek a stal se makléřem.

V rámci zákonů bychom se mohli inspirovat na vyspělých realitních trzích, jako jsou Spojené státy či Kanada. Kdo chce pracovat v oboru, musí dostat státní licenci, kterou není snadné získat. Být makléřem znamená mít vysoký společenský status. Tento vývoj trval samozřejmě roky, ale přispěl k tomu, že 95 % lidí dnes prodává nemovitosti přes realitní kanceláře. Majitelé totiž dobře vědí, že takto prodají nemovitost rychleji a za více peněz.

Makléři pracují na základě výhradní smlouvy, mají zákonem stanovenou provizi a povinně spolupracují se všemi kolegy na trhu. Jakýkoliv prohřešek proti klientovi je trestán odnětím licence a nemožností nadále pracovat v oboru.

Dle mého názoru je tvrzení, že realitní zákon chrání klienty až moc, úplně liché. Situace už „bohužel“ nebude nahrávat nepoctivcům, kteří si dnes dělají, co chtějí. Nejvtipnější na celé věci je, že se mnohoodborníků dohaduje o tom, zdali účty rozdělit či nikoliv, v jaké výši mít pojištění odpovědnosti, jestli je vůbec nutná praxe a vzdělání v oboru atd.

V rámci očisty realitního trhu je to však určitě krok správným směrem. Takže za mě palec nahoru.

Nicméně těmito a dalšími pravidly se někteří řídí již roky a očekávali by větší a podnětnější změny. Z mého pohledu se zákon zatím jen málo přibližuje k procesům, které máme již léta nastavené například u nás v RE/MAXu.

Pokud vás cokoliv k tématu zajímá, napište do komentářů, pošlete email nebo klidně zavolejte.

Pomohu i s vaší nemovitostí

a vyjednám vám nejlepší podmínky

57 %

Prodaných nemovitostí za vyšší cenu

11 %

Průměrné navýšení ceny nemovitosti

TOP 20

Nejlepších makléřů RE/MAX

Další příspěvky