Prodej bytu začal dědickým řízením

Sdílejte článek:

Každý z nás dříve či později, zažije pozůstalostní řízení. Statistika notářské komory říká, že 88 % dědických řízení skončí do 1 roku, přičemž standardní doba je mezi 4 – 6 měsíci. Jaké jsou postupy a co všechno se během dědického řízení může stát?

Prodlevy u dědického řízení nejčastěji nastávají z těchto důvodů:

  1. zjištění všech majetků, přeplatků a nedoplatků na energiích,…
  2. čekání na posudky majetku
  3. z důvodů odmítnutí dědictví a hledání dalších spřízněných osob
  4. nevyzvedávání pošty či neznámá adresa
  5. úmrtí některého z dědiců během řízení
  6. majetky či osoby mimo území ČR
  7. zbavení svéprávnosti a opatrovnický soud
  8. administrativní chyby notáře

Ze života:

V jednom z mých případů začalo řízení před několika lety. Obsílka od notáře dorazila mé klientce náhle a nečekaně, jak už to v životě bývá. Od té doby se standardní řízení vleče již třetím rokem.

Zhruba po měsíci po vystavení úmrtního listu došel pozůstalé dopis od notářky, která měla celou záležitost na starosti. Vše vypadalo, že proběhne v pořádku a rychle. Soupis majetku a dědiců nebyl vůbec dlouhý. Žádná závěť nebyla rovněž napsána, takže se měl majetek dědit v rámci rodinných vztahů.

Komplikace:

  • Nejdříve zemřel jeden z dědiců, což způsobilo největší časovou prodlevu. Muselo totiž nejdříve proběhnout druhé dědické řízení, abychom věděli, kdo bude “náhradním” dědicem v tom prvním.
  • Situace se začala komplikovat hlavně díky tomu, že náš “náhradník” žil v zahraničí. Ten naštěstí komunikoval prostřednictvím českého advokáta, díky čemuž se situace značně urychlila.
  • Jeden z dědiců je dlouhodobě zbaven svéprávnosti. Při prodeji nemovitosti to znamená, že všechny podepsané smlouvy před samotným vložením na katastr musí schválit opatrovnický soud. To samé platí v případě nezletilé osoby.
  • Když už jsme si mysleli, že skoro po 3 letech máme vše za sebou, banka odmítla poskytnou úvěr z důvodu administrativní chyby na katastru. Notářka zapomněla přepsat jeden z podílů na pozůstalého.

Rada:

Lidé mají pocit, že když za ně jedná advokát či notář, nemusí nic kontrolovat a slepě podepisují takřka jakékoliv dokumenty. Vždyť u dědictví není žádná protistrana, která by Vás chtěla napálit či okrást. Nicméně na tomto případě vidíte, že slepá důvěra není vždy na místě. Zkontrolujte si proto veškeré dokumenty, abyste předešli nechtěným zdržením, které mohou trvat i celé měsíce.

Role makléře:

Pokud víte, že budete nějaké nemovitosti v rámci dědictví prodávat, pozvěte k tomu svého realitního makléře. Můžete ho využít například:

  • odhadu nemovitosti pro dědické řízení. Notář Vás stejně požádá o posudek znalce či realitního makléře, ze kterého bude vycházet při stanovování ceny majetku.
  • Pokud se jako dědicové neumíte dohodnout, může být nestranným poradcem pro obě strany a při špatných rodinných vztazích třeba i neocenitelným vyjednavačem.
  • Zkontroluje Vám právní a faktický stav nemovitosti. Například nezakreslené budovy, chybějící kolaudace či věcná břemena by mohly bez předešlé kontroly výrazně znedůvěryhodnit Vaše postavení před kupujícím.
  • Pokud si nevíte rady, může Vám doporučit firmy na vyklizení nemovitosti, malíře či hodinového manžela na drobnější opravy před prodejem.

Potřebujete poradit?

Máte jakýkoliv dotaz? Ozvěte se mi, rádi vám sdělím veškeré informace týkající se realitního světa…

Realitní praxe od roku

2009

Držitel mezinárodního ocenění

Jsem na sociálních sítích.
Sledujte mě...

Další příspěvky