Jak jsem pronajímal byt svého otce

Před lety jsme s otcem koupili byt tady v Brně. Malá garsonka 26 m2, přízemí, novostavba. Ideální místo na pronájem. Zcela nečekaně jsem dostal jeho správu na starosti a to mi významně změnilo pohled na celý dosavadní přístup k pronajímání bytu.

Po více než 2 letech se nám odstěhoval nájemník. Pro něj a jeho novou přítelkyni je to pochopitelně byt malý. Dát to ovšem prvnímu zájemci v pořadí se mi nechtělo. Nevystavím otce případným problémům s neplatičem nebo dalšími starostmi, které bych stejně řešil místo něj já.

A tak jsem se rozhodl pro jiný přístup, než který jsem doposud aplikoval. Pronajmout za maximální možnou cenu už pro mě není prioritou. Do bytu přece potřebuji někoho spolehlivého, důvěryhodného, se stálým příjmem, a dlouhodobým zájmem v bytě bydlet.

  • Když dám cenu příliš vysoko, přihlásí se mi pár lidí, ze kterých si většinou nemohu kvalitně vybrat. Buď to bude riziková skupina, kterou nikdo jiný neubytoval, popřípadě někdo v tísni, který ihned vezme cokoliv, bez dlouhodobého záměru.
  • Hraniční cena může být navíc riziko pro to, že tam dlouho nevydrží. Při první příležitosti levnějšího nájmu dá výpověď a my abychom hledali zájemce znovu.

Příklad z praxe

Proto jsem nastavil cenu o kapku nižší, než podobné nabídky v okolí. Přilákal jsem tím spousty zájemců a měl jsem možnost vybrat si z opravdu pestré palety lidí. Navíc jsem každému dopředu poslal dotazník, který mi donesl vyplněný. Obdoba životopisu zaměřeného na bydlení mi zaručila, že mi nic neuniklo, na nic jsem nezapomněl, a dozvěděl jsem se o potencionálním nájemníkovi všechno podstatné. Zájemce jsem bodově hodnotil, jak na mě působili, a zdali by byli právě oni vhodnými kandidáty.

V našem případě bytem prošlo 7 zájemců a každý z nich akceptoval naše podmínky. Jako prostředník mám tu výhodu, že na mě nikdo nehraje žádné divadélko, jako na majitele, a lidé jsou více otevření a sví. Ze dvou posledních favoritů jsem nakonec vybral toho nejvhodnějšího. Od zveřejnění oběhly 3 dny, my jsme měli podepsanou nájemní smlouvu, a dokonce došlo i k navýšení původního nájemného.

Samozřejmě by pro mě bylo snazší dát to prvnímu a nic dalšího neřešit, tak jak to dělá spousta realitních makléřů. To bych ale nesměl slýchávat různé zkušenosti o nájemnících, kteří poškozují vybavení bytu, o lidech, kteří ze dne na den zmizeli, nebo neplatiči, kteří se nechtějí po skončení nájmu vystěhovat.

Věřím, že otec bude spokojený. Už jen proto, že na mě leží tíha zodpovědnosti při výběru nájemníka. V normálním případě majiteli pouze doporučuji, a to finální rozhodnutí nechávám vždy na něm.

Sice volím složitější cestu, nicméně chrání nás, majitelé bytů. Pokud Vám tedy není lhostejné, komu příště byt pronajmete, ozvěte se mi. Pomohu Vám vybrat toho nejlepšího z nich a hlavně bez starostí.