Co nového nás čeká v roce 2016?

Sdílejte článek:

Výraznou změnu pocítí hlavně kupující nových parcel a bytů od developerů. Všichni plátci DPH (developeři, stavební firmy,…) totiž budou nově platit zmíněnou daň i z pozemků. Běžní prodávající (fyzické osoby a neplátci DPH) se zvýšení bát nemusí.

Pokud kupujete stavební parcelu od plátce DPH, cena bude zřejmě navýšena o 21%. To stejné platí pro zasíťované parcely a ty, na které bylo vydáno stavební povolení. A Vy šáhnete hlouběji do kapsy. To samé se týká i koupě nových bytů. Nicméně v těchto případech se spíš navýšení rozdrobí do cen jednotlivých bytových jednotek, takže zdražení nepocítíte.

Pronajímáte byt? Energetický štítek už musíte mít i Vy!

Od nového roku budete muset už při samotném nabízení vlastnit tzv. energetický štítek. Dříve byl tento štítek nutností pouze u prodeje bytů a domů. Mohl se nahradit vyúčtováním za poslední 3 roky, to již ale neplatí.

Požádejte SVJ (sdružení vlastníků jednotek) o ověřenou kopii, kterou Vám ze zákona musí vydat. Pokud průkaz energetický náročnosti budovy nemáte, musíte si ho nechat vyhotovit. V opačném případě jste vystaveni sankcím ze strany státní energetické inspekce.

Daň z nabytí nemovitostí a kdo ji bude platit?

Od 1. dubna 2016 vyjde v platnost povinnost, že daň z nabytí (dříve daň z převodu nemovitosti) bude platit kupující. Zatím se vše projednává v poslanecké sněmovně, ale s nejvyšší pravděpodobností zákon projde. Platit měl již od 1. ledna.

4% z kupní ceny doposud platil prodávající ze získaných peněz za nemovitost. Ze zvyku se tak dělo a děje stále. S novým občanským zákoníkem nastala změna a strany se mohly dohodnout, kdo bude daň platit.

Až nastane nový stav, měly by ceny klesnout o zmíněnou daň, ale v reálu tomu tak pravděpodobně nebude. V rámci hypotéky si nedovedu představit, že banka půjčí peníze i na zmíněnou daň. Co si ale dovedu představit, je situace, kdy se strany domluví, cenu nechají stejnou, banka poskytne úvěr a prodávající ji zaplatí místo kupce. Ten by totiž musel mít o to více hotovosti na platbu daně, ještě před samotným nákupem.

Nájemníci zaplatí více za drobné opravy v bytě.

Nové podmínky mají mezi sebou pronajímatelé a nájemníci. Majitelé již nemusí tolik investovat do oprav bytu, protože tato povinnost se částečně přesunula na nájemníky.  Zvedla se cenová hladina drobných oprav na 100,-Kč za m2 pronajímané plochy.

Pokud je tedy velikost bytu 60 m2, roční výše drobných oprav činí 6 tisíc korun. Cokoliv nad to hradí majitel. Nově zde spadá výmalba bytu, výměna zámku, oprava podlah nebo toalety.

Potřebujete poradit?

Máte jakýkoliv dotaz? Ozvěte se mi, rádi vám sdělím veškeré informace týkající se realitního světa…

Realitní praxe od roku

2009

Držitel mezinárodního ocenění

Jsem na sociálních sítích.
Sledujte mě...

Další příspěvky