Co nového nás čeká v roce 2016?

Sdílejte článek:

Výraznou změnu pocítí hlavně kupující nových parcel a bytů od developerů. Všichni plátci DPH (developeři, stavební firmy,…) totiž budou nově platit zmíněnou daň i z pozemků. Běžní prodávající (fyzické osoby a neplátci DPH) se zvýšení bát nemusí.

Pokud kupujete stavební parcelu od plátce DPH, cena bude zřejmě navýšena o 21%. To stejné platí pro zasíťované parcely a ty, na které bylo vydáno stavební povolení. A Vy šáhnete hlouběji do kapsy. To samé se týká i koupě nových bytů. Nicméně v těchto případech se spíš navýšení rozdrobí do cen jednotlivých bytových jednotek, takže zdražení nepocítíte.

Pronajímáte byt? Energetický štítek už musíte mít i Vy!

Od nového roku budete muset už při samotném nabízení vlastnit tzv. energetický štítek. Dříve byl tento štítek nutností pouze u prodeje bytů a domů. Mohl se nahradit vyúčtováním za poslední 3 roky, to již ale neplatí.

Požádejte SVJ (sdružení vlastníků jednotek) o ověřenou kopii, kterou Vám ze zákona musí vydat. Pokud průkaz energetický náročnosti budovy nemáte, musíte si ho nechat vyhotovit. V opačném případě jste vystaveni sankcím ze strany státní energetické inspekce.

Daň z nabytí nemovitostí a kdo ji bude platit?

Od 1. dubna 2016 vyjde v platnost povinnost, že daň z nabytí (dříve daň z převodu nemovitosti) bude platit kupující. Zatím se vše projednává v poslanecké sněmovně, ale s nejvyšší pravděpodobností zákon projde. Platit měl již od 1. ledna.

4% z kupní ceny doposud platil prodávající ze získaných peněz za nemovitost. Ze zvyku se tak dělo a děje stále. S novým občanským zákoníkem nastala změna a strany se mohly dohodnout, kdo bude daň platit.

Až nastane nový stav, měly by ceny klesnout o zmíněnou daň, ale v reálu tomu tak pravděpodobně nebude. V rámci hypotéky si nedovedu představit, že banka půjčí peníze i na zmíněnou daň. Co si ale dovedu představit, je situace, kdy se strany domluví, cenu nechají stejnou, banka poskytne úvěr a prodávající ji zaplatí místo kupce. Ten by totiž musel mít o to více hotovosti na platbu daně, ještě před samotným nákupem.

Nájemníci zaplatí více za drobné opravy v bytě.

Nové podmínky mají mezi sebou pronajímatelé a nájemníci. Majitelé již nemusí tolik investovat do oprav bytu, protože tato povinnost se částečně přesunula na nájemníky.  Zvedla se cenová hladina drobných oprav na 100,-Kč za m2 pronajímané plochy.

Pokud je tedy velikost bytu 60 m2, roční výše drobných oprav činí 6 tisíc korun. Cokoliv nad to hradí majitel. Nově zde spadá výmalba bytu, výměna zámku, oprava podlah nebo toalety.

Pomohu i s vaší nemovitostí

a vyjednám vám nejlepší podmínky

57 %

Prodaných nemovitostí za vyšší cenu

11 %

Průměrné navýšení ceny nemovitosti

TOP 20

Nejlepších makléřů RE/MAX

Další příspěvky